Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C750J2GAC7800
KEMET C0805C750J2GAC7800
| Part Number: | KEMET C0805C750J2GAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C750J2GAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 75pF 200V C0G 5% SMD 0805 125°C Paper T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C750J2GAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 75pF 200V C0G 5% SMD 0805 125°C Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 75 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C750J2GAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the operating temperature range of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.