Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C682M5JACAUTO
KEMET C0805C682M5JACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C682M5JACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C682M5JACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0805 6.8nF 50V U2J ±20% AUTO | KEMET C0805C682M5JACAUTO |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C682M5JACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0805 6.8nF 50V U2J ±20% AUTO | KEMET C0805C682M5JACAUTO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 6.8 nF |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 50 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C682M5JACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the temperature coefficient of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.