Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C682GAGACAUTO
KEMET C0805C682GAGACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C682GAGACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C682GAGACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 6800 pF, 250 V, ± 2%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C682GAGACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 6800 pF, 250 V, ± 2%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Weight | 5.499807 mg |
| Capacitance | 6.8 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 2 % |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Height | 880 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C682GAGACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the temperature range at which this product operates?
What are the dimensions of this product?
Are there any alternative brands or manufacturer names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.