Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C681K5GACTM
KEMET C0805C681K5GACTM
| Part Number: | KEMET C0805C681K5GACTM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C681K5GACTM |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C681K5GACTM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 680 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Height | 780 µm |
| Lead Pitch | 750 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C681K5GACTM
FAQ’s
What is the product model number?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.