Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C681K1RACTM
KEMET C0805C681K1RACTM
| Part Number: | KEMET C0805C681K1RACTM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C681K1RACTM |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 680pF 100V X7R 10% SMD 0805 125°C Paper T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C681K1RACTM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 680pF 100V X7R 10% SMD 0805 125°C Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 5.499807 mg |
| Capacitance | 680 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C681K1RACTM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the temperature range for this capacitor?
Are there any alternate parts available for this product?
What are the physical dimensions of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.