Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C629B5HACAUTO
KEMET C0805C629B5HACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C629B5HACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C629B5HACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0805 6.2PF 50V Ultra Sta |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C629B5HACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0805 6.2PF 50V Ultra Sta
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 6.2 pF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C629B5HACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of this capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
What is the temperature coefficient of this capacitor?
What is the part number for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.