Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C562K5JAC7800
KEMET C0805C562K5JAC7800
| Part Number: | KEMET C0805C562K5JAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C562K5JAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 5600PF 50V U2J 0805 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C562K5JAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 5600PF 50V U2J 0805
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 5.6 nF |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Length | 2.0066 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.2446 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Who are the distributors of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.