Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C562J1RAC7800
KEMET C0805C562J1RAC7800
| Part Number: | KEMET C0805C562J1RAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C562J1RAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0056uF 100V X7R 5% SMD 0805 125°C Paper T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C562J1RAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0056uF 100V X7R 5% SMD 0805 125°C Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 5.6 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C562J1RAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the capacitance of this ceramic capacitor?
What is the voltage rating for this capacitor?
What is the maximum operating temperature for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.