Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C472GAGACAUTO
KEMET C0805C472GAGACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C472GAGACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C472GAGACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 4700 pF, 250 V, ± 2%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C472GAGACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 4700 pF, 250 V, ± 2%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C472GAGACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.