Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C471KARACAUTO
KEMET C0805C471KARACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C471KARACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C471KARACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 470pF 250V X7R 10% Pad SMD 0805 125C Automotive T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C471KARACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 470pF 250V X7R 10% Pad SMD 0805 125C Automotive T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 470 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C471KARACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the temperature range in which this product operates?
What are the dimensions of this component?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.