Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C470MBGACTU
KEMET C0805C470MBGACTU
| Part Number: | KEMET C0805C470MBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C470MBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 47pF 630V C0G 20% SMD 0805 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C470MBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 47pF 630V C0G 20% SMD 0805 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 47 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C470MBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the distributor information for this product?
Are there any alternative products available?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for the KEMET C0805C470MBGACTU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.