Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C390DBGAC7210
KEMET C0805C390DBGAC7210
| Part Number: | KEMET C0805C390DBGAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C390DBGAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 39pF 630V C0G 0.5pF SMD 0805 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C390DBGAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 39pF 630V C0G 0.5pF SMD 0805 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 39 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Voltage Rating (DC) | 650 V |
| Depth | 1.2 mm |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C390DBGAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the temperature range for the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.