Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C333K3GAC7800
KEMET C0805C333K3GAC7800
| Part Number: | KEMET C0805C333K3GAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C333K3GAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0.033UF 25V C0G/NP0 0805 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C333K3GAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0.033UF 25V C0G/NP0 0805
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 33 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C333K3GAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the package size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.