Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C331K4GACTU
KEMET C0805C331K4GACTU
| Part Number: | KEMET C0805C331K4GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C331K4GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 330pF 16VDC C0G 10% SMD 0805 Paper T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C331K4GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 330pF 16VDC C0G 10% SMD 0805 Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 330 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 880 µm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.2446 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C331K4GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the temperature coefficient of the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.