Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C331J5RACAUTO
KEMET C0805C331J5RACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C331J5RACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C331J5RACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | 0805 ceramic capacitor 30ppm/C 330pF 50V |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C331J5RACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0805 ceramic capacitor 30ppm/C 330pF 50V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 330 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C331J5RACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the height of the capacitor?
Are there any alternate parts available for this product?
Can you provide the technical specifications of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.