Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C330J3GAC7800
KEMET C0805C330J3GAC7800
| Part Number: | KEMET C0805C330J3GAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C330J3GAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | 0805 Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/C 5% 33pF 25V |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C330J3GAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0805 Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/C 5% 33pF 25V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 33 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C330J3GAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the temperature range for the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.