Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C302MAGACTU
KEMET C0805C302MAGACTU
| Part Number: | KEMET C0805C302MAGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C302MAGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C302MAGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Weight | 5.499807 mg |
| Capacitance | 3 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Height | 780 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C302MAGACTU
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the temperature coefficient of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.