Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C302MAGACAUTO
KEMET C0805C302MAGACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C302MAGACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C302MAGACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C302MAGACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Weight | 5.499807 mg |
| Capacitance | 3 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Height | 880 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C302MAGACAUTO
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.