Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C301G1GACTU
KEMET C0805C301G1GACTU
| Part Number: | KEMET C0805C301G1GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C301G1GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 300 pF, 100 V, ± 2%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C301G1GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 300 pF, 100 V, ± 2%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 5.499807 mg |
| Capacitance | 300 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 2 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 780 µm |
| Length | 2.0066 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.2446 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C301G1GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
Who are the authorized distributors for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.