Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C300J5GAC7411
KEMET C0805C300J5GAC7411
| Part Number: | KEMET C0805C300J5GAC7411 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C300J5GAC7411 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 30pF 50V C0G 5% Pad SMD 0805 125°C Extreme Low ESR T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C300J5GAC7411 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 30pF 50V C0G 5% Pad SMD 0805 125°C Extreme Low ESR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 30 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C300J5GAC7411
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
What is the case/package size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.