Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C279K5GACTU
KEMET C0805C279K5GACTU
| Part Number: | KEMET C0805C279K5GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C279K5GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 2.7 pF, 50 V, ± 10%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C279K5GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 2.7 pF, 50 V, ± 10%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.7 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 880 µm |
| Lead Pitch | 750 µm |
| Length | 2.0066 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.2446 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C279K5GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
What is the temperature coefficient and tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.