Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C241KDGACAUTO
KEMET C0805C241KDGACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C241KDGACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C241KDGACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 240pF 1000V C0G 0805 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C241KDGACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 240pF 1000V C0G 0805
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 5.499807 mg |
| Capacitance | 240 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C241KDGACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the temperature range for operating the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.