Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C241JDGACTU
KEMET C0805C241JDGACTU
| Part Number: | KEMET C0805C241JDGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C241JDGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 240pF 1000V C0G 0805 ±5% |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C241JDGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 240pF 1000V C0G 0805 ±5%
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 5.499807 mg |
| Capacitance | 240 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C241JDGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the case/package size of the capacitor?
What is the temperature range in which the capacitor can operate?
What is the termination type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.