Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C224J5RAC
KEMET C0805C224J5RAC
| Part Number: | KEMET C0805C224J5RAC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C224J5RAC |
| Qty Available: | |
| Description: | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.22uF, Surface Mount, 0805, CHIP, ROHS... |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C224J5RAC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.22uF, Surface Mount, 0805, CHIP, ROHS...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 220 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Height | 880 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C224J5RAC
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the temperature coefficient of the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.