Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C223J5GACAUTO
KEMET C0805C223J5GACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C223J5GACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C223J5GACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.022 uF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C223J5GACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.022 uF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 22 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C223J5GACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specifications?
What is the maximum and minimum operating temperature of the capacitor?
Are there any alternative brands or manufacturers for this product?
What is the height of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.