Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C222M5RAC7025
KEMET C0805C222M5RAC7025
| Part Number: | KEMET C0805C222M5RAC7025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C222M5RAC7025 |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 2200 pF, 50 V, ± 20%, X7R, 0805 [2012 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C222M5RAC7025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 2200 pF, 50 V, ± 20%, X7R, 0805 [2012 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C222M5RAC7025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.