Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C222J1RACTU
KEMET C0805C222J1RACTU
| Part Number: | KEMET C0805C222J1RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C222J1RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 2200 pF, 100 V, ± 5%, X7R, 0805 [2012 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C222J1RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 2200 pF, 100 V, ± 5%, X7R, 0805 [2012 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8532240020 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 780 µm |
| Lead Pitch | 750 µm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.2446 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C222J1RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the product name and brand?
What is the tolerance and dielectric material of the capacitor?
What is the package size and case code of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
