Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C220J5GAC7411
KEMET C0805C220J5GAC7411
| Part Number: | KEMET C0805C220J5GAC7411 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C220J5GAC7411 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 22pF 50V C0G 5% SMD 0805 125°C Paper T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C220J5GAC7411 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 22pF 50V C0G 5% SMD 0805 125°C Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 22 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8532240020 |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C220J5GAC7411
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.