Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C202F5GACTU
KEMET C0805C202F5GACTU
| Part Number: | KEMET C0805C202F5GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C202F5GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | 2000Pf 50.0V Rohs Compliant: Yes |Kemet C0805C202F5GACTU |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C202F5GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2000Pf 50.0V Rohs Compliant: Yes |Kemet C0805C202F5GACTU
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C202F5GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET C0805C202F5GACTU?
What is the voltage rating of the KEMET C0805C202F5GACTU?
What is the operating temperature range of the KEMET C0805C202F5GACTU?
What is the case/package size of the KEMET C0805C202F5GACTU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.