Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C201J3HACTU
KEMET C0805C201J3HACTU
| Part Number: | KEMET C0805C201J3HACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C201J3HACTU |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C201J3HACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 200 pF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C201J3HACTU
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.