Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C181F3GALTU
KEMET C0805C181F3GALTU
| Part Number: | KEMET C0805C181F3GALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C181F3GALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, C0G, -/+30ppm/Cel TC, 0.00018uF, 0805 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C181F3GALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, C0G, -/+30ppm/Cel TC, 0.00018uF, 0805
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 180 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C181F3GALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the size of the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.