Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C162K1HACAUTO
KEMET C0805C162K1HACAUTO
| Part Number: | KEMET C0805C162K1HACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C162K1HACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0805 1.6NF 100V Ultra St |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C162K1HACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0805 1.6NF 100V Ultra St
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 1.6 nF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 880 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C162K1HACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.