Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C152K5RAC7867
KEMET C0805C152K5RAC7867
| Part Number: | KEMET C0805C152K5RAC7867 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C152K5RAC7867 |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C152K5RAC7867 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 1.5 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C152K5RAC7867
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance of this product?
What is the voltage rating (DC) of this product?
What is the tolerance of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.