Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C152K1RALTU
KEMET C0805C152K1RALTU
| Part Number: | KEMET C0805C152K1RALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C152K1RALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0015uF 100V X7R 10% SMD 0805 Paper T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C152K1RALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0015uF 100V X7R 10% SMD 0805 Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1.5 nF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 780 µm |
| Length | 2.0066 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.2446 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C152K1RALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.