Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C152J1GALTU
KEMET C0805C152J1GALTU
| Part Number: | KEMET C0805C152J1GALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C152J1GALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0015uF 100V C0G 5% SMD 0805 125°C Paper T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C152J1GALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0015uF 100V C0G 5% SMD 0805 125°C Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1.5 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 900 µm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C152J1GALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.