Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C152J1GACTU
KEMET C0805C152J1GACTU
| Part Number: | KEMET C0805C152J1GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C152J1GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0015uF 100V C0G 5% SMD 0805 125°C Punched Paper T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C152J1GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0015uF 100V C0G 5% SMD 0805 125°C Punched Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 1.5 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 880 µm |
| Length | 2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C152J1GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the package size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.