Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151M1GACTU
KEMET C0805C151M1GACTU
| Part Number: | KEMET C0805C151M1GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151M1GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00015uF, Surface Mount, 0805,... |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151M1GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00015uF, Surface Mount, 0805,...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 150 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C151M1GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance rating of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the package type of the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.