Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151K3GACTU
KEMET C0805C151K3GACTU
| Part Number: | KEMET C0805C151K3GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151K3GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | SMD Comm C0G 0805 (2012Metric) Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±10% 150pF |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151K3GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SMD Comm C0G 0805 (2012Metric) Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±10% 150pF
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 150 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Height | 780 µm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.2446 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C151K3GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the dimensions of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the product name and description?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.