Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151JCRACTU
KEMET C0805C151JCRACTU
| Part Number: | KEMET C0805C151JCRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151JCRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 150PF 500V 5% X7R 0805 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151JCRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 150PF 500V 5% X7R 0805
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 150 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 500 V |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 2.0066 mm |
| Thickness | 1.397 mm |
| Width | 1.2446 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C151JCRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET C0805C151JCRACTU ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the KEMET C0805C151JCRACTU ceramic capacitor?
What is the tolerance of the KEMET C0805C151JCRACTU ceramic capacitor?
What are the dimensions of the KEMET C0805C151JCRACTU ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.