Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151J3GACTU
KEMET C0805C151J3GACTU
| Part Number: | KEMET C0805C151J3GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151J3GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor, ceramic, 150Pf, 25Vdc, 5-% Tol, 5+% Tol, c0G-Tc Code, -30, 30Ppm-Tc Rohs Compliant: Yes |Kemet... |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0805C151J3GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor, ceramic, 150Pf, 25Vdc, 5-% Tol, 5+% Tol, c0G-Tc Code, -30, 30Ppm-Tc Rohs Compliant: Yes |Kemet...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 150 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Height | 780 µm |
| Length | 2.0066 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C151J3GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
Is the capacitor RoHS compliant?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.