Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C105J4RACTM
KEMET C0805C105J4RACTM
| Part Number: | KEMET C0805C105J4RACTM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C105J4RACTM |
| Qty Available: | |
| Description: | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 1uF, Surface Mount, 0805 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C0805C105J4RACTM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 1uF, Surface Mount, 0805
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 1 µF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 5 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Height | 900 µm |
| Lead Pitch | 750 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0805C105J4RACTM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the package type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
