Passive Components > Capacitors > KEMET-C0603C511KAGALTU
KEMET C0603C511KAGALTU
| Part Number: | KEMET C0603C511KAGALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C0603C511KAGALTU |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C0603C511KAGALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 2.012816 mg |
| Capacitance | 510 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0603C511KAGALTU
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the case/package of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.