Passive Components > Capacitors > KEMET-C0603C511KAGAL7411
KEMET C0603C511KAGAL7411
| Part Number: | KEMET C0603C511KAGAL7411 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C0603C511KAGAL7411 |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C0603C511KAGAL7411 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 2.012816 mg |
| Capacitance | 510 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0603C511KAGAL7411
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the case/package size of the capacitor?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.