Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C472J5HAC7867
KEMET C0603C472J5HAC7867
| Part Number: | KEMET C0603C472J5HAC7867 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C472J5HAC7867 |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitors Mlcc - Smd/Smt 4700Pf 50.0V |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C472J5HAC7867 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitors Mlcc - Smd/Smt 4700Pf 50.0V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Height | 800 µm |
| Length | 1.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0603C472J5HAC7867
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the capacitor?
What is the temperature range and tolerance of the capacitor?
What is the dielectric material and voltage rating of the capacitor?
Is there any datasheet available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.