Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C472J5GACAUTO
KEMET C0603C472J5GACAUTO
| Part Number: | KEMET C0603C472J5GACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C472J5GACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0047uF 50V C0G 5% Pad SMD 0603 125°C Extreme Low ESR Automotive T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C472J5GACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0047uF 50V C0G 5% Pad SMD 0603 125°C Extreme Low ESR Automotive T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Height | 870 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0603C472J5GACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the temperature coefficient of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.