Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C470J5GAC7411
KEMET C0603C470J5GAC7411
| Part Number: | KEMET C0603C470J5GAC7411 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C470J5GAC7411 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 47pF 50V C0G 5% SMD 0603 125°C Paper T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C470J5GAC7411 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 47pF 50V C0G 5% SMD 0603 125°C Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 47 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Height | 800 µm |
| Length | 1.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C0603C470J5GAC7411
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the package size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.