Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C430J3HACAUTO
KEMET C0603C430J3HACAUTO
| Part Number: | KEMET C0603C430J3HACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C430J3HACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0603 43PF 25V Ultra Stab |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C430J3HACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0603 43PF 25V Ultra Stab
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 43 pF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Height | 870 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0603C430J3HACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the temperature coefficient of the capacitor?
What is the physical size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.