Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C333M3VACTU
KEMET C0603C333M3VACTU
| Part Number: | KEMET C0603C333M3VACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C333M3VACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.033 uF, 25 V, ± 20%, Y5V, 0603 [1608 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C333M3VACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.033 uF, 25 V, ± 20%, Y5V, 0603 [1608 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 33 nF |
| Dielectric | Y5V |
| Dissipation Factor | 7 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 800 µm |
| Height | 800 µm |
| Lead Pitch | 700 µm |
| Length | 1.6 mm |
| Thickness | 863.6 µm |
| Width | 787.4 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0603C333M3VACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specifications?
What is the temperature range for this capacitor?
What are the dimensions of this capacitor?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.