Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C331K5GACTU
KEMET C0603C331K5GACTU
| Part Number: | KEMET C0603C331K5GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C331K5GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 330 pF, 50 V, ± 10%, C0G (NP0), 0603 [1608 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C331K5GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 330 pF, 50 V, ± 10%, C0G (NP0), 0603 [1608 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 330 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Height | 800 µm |
| Lead Pitch | 700 µm |
| Length | 1.6 mm |
| Thickness | 863.6 µm |
| Width | 800 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0603C331K5GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance rating of the product?
What is the size of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


