Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C331K4HACAUTO
KEMET C0603C331K4HACAUTO
| Part Number: | KEMET C0603C331K4HACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C331K4HACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0603 330PF 16V Ultra Sta |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C331K4HACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0603 330PF 16V Ultra Sta
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Capacitance | 330 pF |
| Dielectric | X8R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Height | 870 µm |
Documentation for KEMET KEMET C0603C331K4HACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product code for the KEMET capacitor?
What is the capacitance of the KEMET capacitor?
What is the maximum operating temperature of the KEMET capacitor?
What is the voltage rating of the KEMET capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.